Aktualności LIFESTYLE Podroże

100 lat kraju tysiąca jezior, czyli co Finlandia dała światu?

100 lat kraju tysiąca jezior, czyli co Finlandia dała światu?
6 grudnia to nie tylko dzień Świętego Mikołaja, to także rocznica odzyskania niepodległości przez Finlandię. W tym roku Finowie świętują 100 lat istnienia swojego państwa. Z tej okazji poznajcie zestawienie 10 największych osiągnięć pochodzących wprost z

Data publikacji: 2017-12-05
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: 100 lat kraju tysiąca jezior, czyli co Finlandia dała światu?
Kategoria: Podróże, LIFESTYLE

6 grudnia to nie tylko dzień Świętego Mikołaja, to także rocznica odzyskania niepodległości przez Finlandię. W tym roku Finowie świętują 100 lat istnienia swojego państwa. Z tej okazji poznajcie zestawienie 10 największych osiągnięć pochodzących wprost z Suomi!

100 lat kraju tysiąca jezior, czyli co Finlandia dała światu? Podróże, LIFESTYLE - 6 grudnia to nie tylko dzień Świętego Mikołaja, to także rocznica odzyskania niepodległości przez Finlandię. W tym roku Finowie świętują 100 lat istnienia swojego państwa. Z tej okazji poznajcie zestawienie 10 największych osiągnięć pochodzących wprost z Suomi!

6 grudnia to nie tylko dzień Świętego Mikołaja, to także rocznica odzyskania niepodległości przez Finlandię – kraj pięknej zimy, dzikiej natury i reniferów. W tym roku data ta jest szczególnie ważna. Finowie świętują bowiem 100 lat istnienia swojego państwa. Z tej okazji warto przypomnieć sobie, co dała nam Finlandia. Poznajcie zestawienie 10 największych osiągnięć pochodzących wprost z Suomi, bo właśnie tak nazywają swoją ojczyznę Finowie.

1. Laponia i Święty Mikołaj

6 grudnia to wyjątkowy dzień dla dzieci na całym świecie. Zamieszkujący Laponię Święty opuszcza swoją siedzibę, by obdarować najmłodszych wymarzonymi prezentami. Tak piękna, zaśnieżona okolica to idealne miejsce na siedzibę Mikołaja i jego zespołu elfów-pomocników. I choć Dziadek Mróz, lub Joulupukki – jak nazywają go Finowie, mieszkający nieopodal Rovaniemi, pracuje pieczołowicie przez cały rok, to dopiero z początkiem zimy możliwe jest zwiedzanie jego królestwa. Odwiedzający mogą zobaczyć sławną rezydencję, warsztat, a także biuro czy oddział poczty. Sanie zaprzęgnięte w renifery, lampki choinkowe i zaśnieżona okolica tworzą niesamowity, bajkowy klimat, który pozostaje na długo w pamięci zarówno dziecka, jak i dorosłego.

2. Muminki

Buka, Mała Mi, Ryjek czy Włóczykij – bohaterowie cyklu książek i komiksów fińskiej pisarki skradły serca dorosłych i dzieci na całym świecie. Muminki, czyli białe trolle, które wyglądem przypominają hipopotamy, są dumą wszystkich mieszkańców Finlandii. Pierwsza książka o Muminkach została opublikowana przez Tove Jansson w 1945 roku. Od tego czasu Muminki odniosły wielki, światowy sukces – zostały przetłumaczone na ponad 30 języków, doczekały się adaptacji filmowej i teatralnej, a sama autorka stała się bohaterką narodową. Finowe pokochali Muminki między innymi za to, że uosabiają ich narodowe cechy. Kochają swoją rodzinę i przyjaciół, ale cenią też czas spędzony sam na sam z naturą.

A to już wiesz?  Z miłości do Dubaju

3. Sauny

To właśnie Finom zawdzięczamy możliwość korzystania z sauny – były bowiem budowane przez ich przodków od niepamiętnych czasów. Na prawie 5,5 mln mieszkańców Finlandii przypada około 2 mln saun. Sauna pozwala oczyścić ciało i umysł. Przypisuje się jej także właściwości lecznicze, likwidujące wszelkie dolegliwości i choroby. Korzystanie z sauny ma pozytywny wpływ na wygląd, zdrowie i samopoczucie. Nie bez przyczyny stare fińskie powiedzenie mówi: „najpiękniejszy jesteś dwie godziny po saunie”. Warto je zapamiętać!

4. Angry Birds

Ta słynna gra na urządzenia mobilne to również wynalazek Finów. Została stworzona przez firmę Rovio Mobile i szybko stała się nieodłącznym elementem współczesnej popkultury. Ze względu na jej ogromny sukces, w Tampere w Finlandii, powstał tematyczny park rozrywki. Odwiedzający mogą korzystać z ogromnego placu zabaw z motywami Angry Birds, rollercosterami i mnóstwem innych atrakcji.

5. Oras

Tak, jak w Polsce mianem „adidasy” określa się popularne sportowe buty, tak w Finlandii „Oras” jest synonimem baterii łazienkowych i kuchennych. Nazwa pochodzi od producenta armatury sanitarnej. Firma Oras została założona w 1945 roku, w mieście Rauma, a jej wysokiej jakości produkty pozwalają oszczędzać wodę i energię. Takie podejście jest niezwykle ważne dla mieszkańców Finlandii, którzy wielką wagę przywiązują do ekologii i poszanowania naturalnych zasobów. W Polsce zlokalizowany jest jeden z zakładów produkcyjnych, a pierwsze baterie bezdotykowe marki Oras pojawiły się w naszym kraju w 1990 roku.

6. Nordic Walking

Piękne krajobrazy Finlandii stanowią inspirację i motywację do uprawiania różnych dyscyplin sportu – nie tylko zimowych. To właśnie Finowie wynaleźli i wypromowali „spacer z kijkami”, czyli Nordic Walking. I choć na początku miał być letnią alternatywną dla biegaczy narciarskich, to bardzo szybko podbił serca osób młodszych i starszych na całym świecie. W Polsce ten sposób spędzania czasu jest niezwykle popularny.

7. Styl fiński we wnętrzach

A to już wiesz?  Koniec ferii, ale nie wyjazdów w Alpy

Fińskie podejście do sposobu urządzania wnętrz pokochali nie tylko Polacy, ale także mieszkańcy całej Europy. Dlatego też coraz częściej w naszych domach pojawiają się naturalne materiały, takie jak drewno czy bawełna, a także ornamentyka roślinna i zwierzęca. Cechą charakterystyczną tego stylu jest przenikanie się tego co na zewnątrz z tym co wewnątrz. Fiński design to także trwałość przedmiotów połączona z funkcjonalnością, a sam dom ma służyć domownikom, być ich ostoją i schronieniem.   

8. The Rasmus, Apocalyptica, Nightwish…

Rokrocznie w Finlandii organizowanych jest kilkanaście międzynarodowych festiwali dla fanów mocnych brzmień. To właśnie stamtąd wywodzą się słynne, znane na całym świecie kapele: HIM, The Rasmus, Lordi, Nightwish, Apocalyptica czy Leningrad Cowboys. Finowie zdecydowanie przodują w takich gatunkach, jak rock czy metal, dzieląc się swoimi dokonaniami muzycznymi z fanami na całym świecie.

9. Sportowcy z Finlandii

To dzięki Finlandii możemy podziwiać zmagania wielu wybitnych sportowców, którzy dostarczają nam niezapomnianych emocji. Oprócz zawodników startujących w skokach narciarskich coraz częściej Finów spotkać można w formule 1, piłce nożnej czy siatkówce. To właśnie z Finlandii pochodzą takie osobistości, jak: Janne Ahonen, Kimi Räikonen, Sami Hyypiä czy Keke Rösberg.

10. Linux

Fiński programista Linus Torvalds stworzył w 1991 roku wolne i otwarte oprogramowanie, którego kod źródłowy może być dowolnie wykorzystywany, modyfikowany i rozpowszechniany. Razem z systemem Android, Linux jest oficjalnie najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie.

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
100 lat kraju tysiąca jezior, czyli co Finlandia dała światu? Podróże, LIFESTYLE - 6 grudnia to nie tylko dzień Świętego Mikołaja, to także rocznica odzyskania niepodległości przez Finlandię. W tym roku Finowie świętują 100 lat istnienia swojego państwa. Z tej okazji poznajcie zestawienie 10 największych osiągnięć pochodzących wprost z Suomi!
Hashtagi: #Podróże #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy