Wiadomości branżowe

Balaton – wspólna miłość bratanków

Lubisz słoneczną pogodę i ciepłą wodę do kąpieli? Piaszczyste plaże? A może żeglujesz, wędkujesz lub jesteś fanem dwóch kółek i zamiast całego dnia plażowania wybrałabyś/-łabyś się na wycieczkę rowerową? Masz małe dzieci, które jeszcze nie potrafią pływać i chciałbyś móc puścić je same bez obawy, że głęboka woda lub wysoka morska fala je wciągnie? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, poznaj świetny dla siebie kierunek na wakacje: Węgry, Balaton. Dodatkowo, jeśli jesteś mieszkańcem południowych części Polski dotrzesz nad Balaton w o połowę krótszym czasie niż nad polskie morze.Balaton to największe błotne jezioro Europy, ma 77 km długości, 600 km kwadratowych powierzchni, linia brzegowa liczy 230 km, z czego przez 200 km prowadzą trasy rowerowe. Woda jest ciepła, latem osiąga temperaturę 26 stopni C. W południowej części znajdziemy piaszczyste plaże i ciągnące się prawie przez pół kilometra płytkie dno idealne na wypoczynek rodzin z małymi dziećmi. Kto przyjeżdża nad Balaton? Pierwszą, najliczniejszą

Lubisz słoneczną pogodę i ciepłą wodę do kąpieli? Piaszczyste plaże? A może żeglujesz, wędkujesz lub jesteś fanem dwóch kółek i zamiast całego dnia plażowania wybrałabyś/-łabyś się na wycieczkę rowerową? Masz małe dzieci, które jeszcze nie potrafią pływać i chciałbyś móc puścić je same bez obawy, że głęboka woda lub wysoka morska fala je wciągnie? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, poznaj świetny dla siebie kierunek na wakacje: Węgry, Balaton. Dodatkowo, jeśli jesteś mieszkańcem południowych części Polski dotrzesz nad Balaton w o połowę krótszym czasie niż nad polskie morze.

Balaton to największe błotne jezioro Europy, ma 77 km długości, 600 km kwadratowych powierzchni, linia brzegowa liczy 230 km, z czego przez 200 km prowadzą trasy rowerowe. Woda jest ciepła, latem osiąga temperaturę 26 stopni C. W południowej części znajdziemy piaszczyste plaże i ciągnące się prawie przez pół kilometra płytkie dno idealne na wypoczynek rodzin z małymi dziećmi. 

Kto przyjeżdża nad Balaton? Pierwszą, najliczniejszą grupę turystów stanowią sami Węgrzy, głównie ze stolicy, na drugim miejscu są Niemcy, a na trzeci Polacy, tak wynika ze statystyk Novasol domy wakacyjne. Polak – Węgier dwa bratanki, tutaj można się o tym naocznie przekonać, choćby przy stole. Węgrzy są dumni ze swojego wina i kuchni, a to Polacy bardzo doceniają.

Nad Balatonem mamy ponad 450 domów wakacyjnych, najczęstszymi gośćmi zza granicy są Niemcy i Polacy – mówi Matthias Engelbrecht z węgierskiego oddziału Novasol, które ma siedzibę w Siófok, czyli w południowej części Balatonu. Domy wakacyjne to najlepszy sposób spędzenia urlopu nad węgierskim morzem, są to domy Węgrów, w pełni wyposażone, niczego ze sobą nie trzeba przywozić, okolica jest sielska, wokół rosną winorośla a do Balatonu z każdej strony jest blisko – zachwala Matthias, Niemiec z pochodzenia, któremu tak się nad Balatonem spodobało, że zamieszkał tam i nauczył się niełatwego języka węgierskiego.

A to już wiesz?  Majówka na Podhalu

Co jest ciekawe i być może zaskakujące dla niektórych – nad Balatonem górują charakterystyczne, wypłaszczone na szczycie wzgórza wygasłych wulkanów, co tworzy niepowtarzalny krajobraz i wpływa na smak tutejszych win. Południowa strona Balatonu jest bardziej rekreacyjna i komercyjna, z bulwarami i alejkami spacerowymi, głównym miastem tej części jest Siófok, natomiast północna z ośrodkiem w BalatonfĂźred jest bardziej dzika i spokojna.

W okolicy jest sporo do zwiedzania, na pewno warto odwiedzić półwysep Tihany z pięknymi zabudowaniami opactwa benedyktyńskiego założonego w XI w. przez króla Andrzeja I. Opactwo robi duże wrażenie, w środku, w małej sali kinowej można obejrzeć film o jego historii w … języku polskim.

Sporo o węgierskich tradycjach ludowych można dowiedzieć w SalfĂśld – urokliwej wsi, w której zachowano tradycyjną zabudowę, krycie dachów gontem – wieś w połowie XX wieku chyliła się ku upadkowi, artyści i fani unikatowego charakteru zabudowy postanowili odkupić walące się chaty i je odrestaurować, efekt jest fantastyczny. Na polu na końcu wioski leżą kamienie pochodzące z dna morskiego, ślad po tym, że ta część kontynentu europejskiego przed tysiącleciami była zalana morzem. Centralną część wsi zajmuje kościół z 1769 roku, a główną atrakcję stanowi farma – można zobaczyć akrobacje na koniach, które wykonują pasterze w tradycyjnych strojach, poznać nietypowy gatunek węgierskiej włochatej świni zwanej mangalicą i zobaczyć z bliska piękne szare krowy.

W mieście Kesz­the­ly znajdziemy najwięcej nad Balatonem muzeów oraz imponujący zamek Fe­ste­tic­sów zbudowany w XVIII wieku, trzeci od względem wielkości na Węgrzech. Jego ozdobą jest biblioteka, w któ­rej półki z książÂ­ka­mi wzno­szą się na ponad 8 me­trów wy­so­ko­ści.

Na pewno nie można pominąć wizyty w manufakturze porcelany w Herend, największej na świecie ręcznej wytwórni porcelany, zatrudniającej 950 osób. Każda rzecz powstaje z pracy rąk ludzkich, w czasie zwiedzania można zobaczyć jej kolejne etapy i poznać historię tego miejsca.

A to już wiesz?  Internet za darmo na zagranicznych wakacjach dzięki nowym aplikacjom mobilnym Netia Fon

Balaton to także słynne wina węgierskie, szczepy winorośli przywieźli tu Rzymianie. Wyjątkowy smak tutejsze wina zawdzięczają wulkanicznym skałom, łagodnemu klimatowi i światłu odbijającemu się od tafli jeziora. Szczególnie warte polecania są wina Olaszrizling, szĂźrkebarĂĄt
i keknyelu. Warto wybrać się położonej na wzgórzu winiarni w Balatonfured Csopak, w której mieści się także restauracja, zamówić wspaniałe, schłodzone białe wino i podziwiać z góry widok na Balaton.

Nad Balatonem trudno się nudzić, oprócz relaksu nad wodą można zwiedzić bogaty w tradycję region, wspiąć się na wulkaniczne wzgórze, zamknąć oczy i wyobrazić sobie życie przed wiekami w tej części Europy.

 


dostarczył infoWire.pl

Ĺšródło Novasol. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy