Aktualności LIFESTYLE Podroże

SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANNĄ GONDEK-GRODKIEWICZ. ROZMOWA O KULISACH FOTOREPORTAŻU

20 marca 2018 roku o godz. 19:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Anną Gondek-Grodkiewicz, laureatką konkursu Grand Press Photo 2017 w kategorii „Życie

Data publikacji: 2018-03-12
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANNĄ GONDEK-GRODKIEWICZ. ROZMOWA O KULISACH FOTOREPORTAŻU
Kategoria: Podróże, LIFESTYLE

20 marca 2018 roku o godz. 19:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Anną Gondek-Grodkiewicz, laureatką konkursu Grand Press Photo 2017 w kategorii „Życie codzienne”.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANNĄ GONDEK-GRODKIEWICZ. ROZMOWA O KULISACH FOTOREPORTAŻU Podróże, LIFESTYLE - 20 marca 2018 roku o godz. 19:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Anną Gondek-Grodkiewicz, laureatką konkursu Grand Press Photo 2017 w kategorii „Życie codzienne”.

20 marca 2018 roku o godz. 19:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Anną Gondek-Grodkiewicz, laureatką konkursu Grand Press Photo 2017 w kategorii „Życie codzienne”. Rozmowę o zwycięskim fotoreportażu „Boskie dzieci” oraz kulisach pracy fotografa poprowadzi Mariusz Szczygieł. Spotkanie odbędzie się w Faktycznym Domu Kultury, przy ulicy Gałczyńskiego 12 w Warszawie (przy Wrzeniu Świata).

Stworzenie fotoreportażu na miarę najbardziej prestiżowej nagrody w branży fotografii prasowej wymaga nie tylko warsztatu fotograficznego, ale także niezwykłej wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka. Znalezienie ciekawej historii i autentycznego bohatera, to dopiero początek pracy. O kulisach swojego dwukrotnego pobytu w Tajlandii, spotkań z bohaterką reportażu Ah Mui i pracy nad zwycięskim reportażem opowie Anna Gondek-Grodkiewicz.

– W 2016 roku zakwalifikowałam się na międzynarodowe warsztaty największej agencji fotograficznej świata, legendarnej Magnum Photos, prowadzone przez Davida Alana Harveya oraz Jacoba Aue Sobola. Właśnie wtedy rozpoczęłam pracę nad reportażem „Boskie dzieci”. – mówi Anna Gondek-Grodkiewicz. – Podczas pobytu w Tajlandii zauważyłam na ulicach osoby noszące na rękach lalki, które wyglądają niczym prawdziwe dzieci. Ten widok nikogo tam nie dziwił. Bardzo mnie to zaintrygowało, więc postanowiłam odkodować ten fenomen i stworzyć na jego temat fotoreportaż.

Lalki w Tajlandii traktowane są jak członkowie rodziny. Nie sposób zrozumieć ich roli w życiu ludzi bez znajomości tamtejszej kultury. Zgodnie z prastarą tradycją, ludzie w domach stawiali gliniane figurki, wierząc że mogą zamieszkać w nich wędrujące po świecie dusze dzieci. Lalki to współczesna wersja tej tradycji. Właśnie dlatego opiekunowie karmią je, ubierają, spędzają z nimi czas, zamawiają jedzenie w restauracji, kupują bilet na samolot – traktują jak żywe. Porzucone trafiają do specjalnego sierocińca przy klasztorze buddyjskim.

A to już wiesz?  Białostoccy nauczyciele w Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie

– Moją bohaterką została Ah Mui, kobieta która jest bardzo naturalna i autentyczna. Jej historia jest niezwykle uniwersalna. Ah Mui ma swoją lalkę od kilku lat, wypełnia w jej życiu pewnego rodzaju pustkę, choć jak twierdzi: jest sama, ale nie samotna. Kobieta ze względu na trudne doświadczenia z dzieciństwa ma uraz do mężczyzn, dlatego z nikim się nie związała. – mówi Anna Gondek-Grodkiewicz. Dodaje: – Po stworzeniu zwycięskiego fotoreportażu czułam, że muszę zgłębić ten temat jeszcze bardziej, stąd mój ponowny pobyt w Tajlandii i kolejne spotkanie z Ah Mui. Podczas autorskiego spotkania w Faktycznym Domu Kultury opowiem o pracy nad zwycięskim reportażem oraz zaprezentuję najnowszą, rozszerzoną, jego edycję w formie pokazu audio-wizualnego.

Anna Gondek-Grodkiewicz – fotografka i dokumentalistka, w swojej twórczości skupiła się na reportażu humanistycznym, by ukazywać ludzi, ich emocjonalność oraz kulturę, którą reprezentują. Z aparatem przemierzyła pół świata, docierając do najodleglejszych zakątków na ziemi. Realizowała tematy wśród Indian Kuna Yala zamieszkujących wysypy San Blas na Morzu Karaibskim, przedstawiała religijne rytuały kultur Ameryki Centralnej, by wreszcie dotrzeć do kultów Tajlandii. Jest twórczynią fotografii filmowych do m.in „Wenecji” oraz „Afonii i Pszczół” Jana Jakuba Kolskiego. Swoją wiedzą i pasją, dzieli się na co dzień ze studentami jako wykładowca akademicki Instytutu Grafiki Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu oraz Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANNĄ GONDEK-GRODKIEWICZ. ROZMOWA O KULISACH FOTOREPORTAŻU Podróże, LIFESTYLE - 20 marca 2018 roku o godz. 19:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Anną Gondek-Grodkiewicz, laureatką konkursu Grand Press Photo 2017 w kategorii „Życie codzienne”.
Hashtagi: #Podróże #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy